Daniškas dizainas - tada ir dabar

Daniškas dizainas populiarus kaip niekada anksčiau! Tiek šalyje, tiek užsienyje daniškas dizainas dominuoja baldų, aksesuarų, mados ir šviestuvų rinkose. Tačiau kokia šios sėkmės paslaptis? Ar reikia dėkoti senajai klasikai iš auksinio šeštojo dešimtmečio, ar turėtume garbinti šiuolaikinius prekės ženklus, kurie iš naujo sukūrė danišką dizainą su naujovių ir modernizacijos prieskoniu? Keliaukime laiku atgal ir atidžiau pažvelkime į daniško dizaino istoriją.

Po Antrojo pasaulinio karo pagaliau atsirado erdvės imtis dizaino, kūrimo ir gamybos. Geležinis karo gniaužtas pasaulyje ėmė atsipalaiduoti, o kūrybiškumui išlindus iš slėptuvės, pabudo naujos koncepcijos.

Hans Wegner, Arne Jacobsen ir Poul Henningsen - tai vieni didžiausių to meto danų dizaino kūrėjų vardų, kurių dizainas karaliauja iki šių dienų. Tuomet buvo siekiama gaminti masyvius, plačiajai visuomenei prieinamus baldus, kurie niekada neišeitų iš mados. Tokie klasikiniai baldai kaip "Ant", "Y" kėdė ir "Egg" buvo populiarūs jau tada, tačiau tuometiniai dizaineriai tikriausiai neįsivaizdavo, kad jie taip ilgai išlaikys savo populiarumą.

Pirmąją populiariąją PH lempą Poulas Henningsenas suprojektavo dar 1926 m., tačiau tik 1958 m., kai buvo išleista PH5 lempa, PH lempa tapo privaloma visos šalies žmonėms. Ši lempa sulaukė milžiniškos sėkmės dėl revoliucinės formos gaubtų, nes jie kūrė nuostabią šviesą. Danų dizainas tapo modernizmo ir funkcionalumo sinonimu, kuris buvo nepaprastai populiarus pokario laikotarpiu, kai žmonės stengėsi suprasti, kaip vėl mėgautis paprastumu. Šiandien PH šviestuvai yra neįtikėtinai populiarūs ir juos galima rasti namuose visoje šalyje.

Panašiai ir Kaj Bojesen rankų darbo medinės figūrėlės randamos namuose visoje Danijoje, jos netgi pradėjo skverbtis į tarptautinę rinką. Kaj Bojesen sukūrė beždžionę kaip kabliuką vaikų kambariams, o dabar kolekcijoje galima rasti įvairių gyvūnų ir kitų figūrų.

Mėlyna ir balta nebūtinai šaukia "Danija", bet vienam konkrečiam prekės ženklui tai tinka! Royal Copenhagen" yra beprotiškai populiari dėl savo gražaus dizaino ir aukštos kokybės. Šis karališkasis porcelianas masiškai parduodamas parduotuvėse visame pasaulyje.

Bet grįžkime prie šviestuvų! Per visą Danijos dizaino istoriją buvo daugybė nuostabių dizainerių, kurie į savo CV įtraukė bent vieną fenomenalų šviestuvą. Daugiau apie juos skaitykite čia.

Danijos bendrovė "Le Klint" yra žinoma dėl savo nuostabių, laikui nepavaldžių lempų. Jie vis dar gamina atspalvius rankomis, o neįtikėtinai talentingos ir vikriais pirštais dirbančios "Plisavimo damos" labai preciziškai sulanksto atspalvius.

Architektas Pederis Vilhelmas Jensenas Klintas buvo pirmojo kryžmai klostuoto lempos gaubto autorius. Jis buvo suprojektavęs akmeninį naftos šviestuvą, tačiau jam trūko ekrano. Norėdamas užbaigti išvaizdą, jis kryžmai klostė gaubtą, kuris galiausiai buvo pagamintas tik po 40 metų.

Klasikinio grakštaus apvado autorius buvo jo sūnus Tage Klintas. Apykaklė yra svarbi detalė, kuri iki šiol sudaro klasikinio dizaino dalį. Be to, Tage suprojektavo daugybę Le Klint kolekcijos šviestuvų. Po dešimties metų darbą perėmė jo sūnus Janas Klintas. Jis buvo verslininkas vizionierius ir būtent jis įsteigė fondą, kuris nuo 1972 m. valdo įmonę. Jis tai padarė siekdamas užtikrinti savo darbuotojų saugumą, o fondas ir toliau remia ankstesnius darbuotojus, dizainerius ir architektus.

Trečiasis sūnus Kaare Klintas buvo talentingas ir gerbiamas architektas, amatininkas ir dizaineris, padaręs ne vieną įtaką Danijos baldų pramonei. Jo talentas buvo labai naudingas "Le Klint". 1944 m. jis sukūrė vaisių lempą ("Le Klint 101"), kuri iki šiol yra viena populiariausių "Le Klint" lempų.

Peržiūrėkite mūsų "Le Klint" pasirinkimą čia.

Vernerį Pantoną, kai jis pasirodė šeštajame dešimtmetyje, plačioji visuomenė vadino tai vienu, tai kitu, taip pat "bepročiu" ir "suvalgiusiu beprotišką spalvų paletę". Tuo metu, kai tokie dizaineriai kaip Arne Jacobsenas ir Hansas Wegneris karaliavo su savo natūraliomis medžiagomis ir paprastais dizainais, Vernerio Pantono dėmesys dirbtinėms medžiagoms ir greitiems gamybos metodams buvo negirdėtas. Jo tikslas - suteikti pasauliui daugiau spalvų - buvo labai sėkmingas.

Verneris Pantonas kūrė kambarius, šviestuvus ir baldus, kuriuose naudojo tas pačias beprotiškas spalvas ir formas. Pantono kėdė yra vienas garsiausių jo kūrinių, nes ji tituluojama pirmuoju profiliuotu baldu. Ji buvo giriama visame pasaulyje.

Jo šviestuvai - atskiras skyrius! Verneris Pantonas sukūrė daugybę šviestuvų: "Globe", "Fun", "Panthella", "Flowerpot", "Moon", "Spiral" ir "Wire".

Peržiūrėkite Vernerio Pantono lempų pasirinkimą čia.


Arne Jacobsenas gimė 1902 m., o 1924 m. tapo architektu. Gavęs diplomą, 1927 m. jis pradėjo naują mokymosi kursą Danijos karališkojoje dailės akademijoje. Arne Jacobseno mąstymo procesas buvo novatoriškas ir nulemtas jo architektūrinio išsilavinimo, todėl netrukus jis tapo vienu iš akademijos pradininkų.

XX a. trečiajame dešimtmetyje Arne Jakobsenas iš tikrųjų išgarsino savo vardą ir gimė nauja dizaino banga, vadinama tarptautiniu funkcionalizmu, kurios iniciatorius buvo pats Arne Jakobsenas. Bėgant metams Arne Jacobsenas suprojektavo krūvą namų Danijoje ir užsienyje, kurių kiekvienas pasižymėjo paprasta, funkcionalistine ir modernia išraiška. Ikoniški Arne Jacobseno kūrybos pavyzdžiai - Rødovre miesto rotušė, Danijos nacionalinis bankas ir Orhuso miesto rotušė.

Šeštajame dešimtmetyje Arne Jacobsenas pradėjo kurti baldų dizainą ir šviestuvus, ir būtent šiuo jo, kaip dizainerio, istorijos laikotarpiu buvo sukurti šviestuvai AJ, "Royal", "Eklipta" ir "Bellevue".

Arne Jacobseno šviestuvus galite peržiūrėti čia.


Vienas iš naujųjų dizainerių yra Tom Rossau. Šis autodidaktas savo karjerą pradėjo tėvų namo rūsyje Fårevejle. Pradėjo nuo LEGO ir kitų medžiagų, kurių atsitiktinai turėjo po ranka, tačiau netrukus atrado savo stilių ir pradėjo dirbti su oda. Tomas pats kūrė ir siuvo savo gaminius, todėl 1997 m. Kopenhagoje buvo atidaryta parduotuvė.

Nuo 2004 m. Tomas daugiausiai dirba su natūralios medienos fanera, o tai leido sukurti nepaprastai gražius šviestuvus! Iš pradžių šiuos šviestuvus buvo galima įsigyti tik jo senojoje parduotuvėje Istedgade gatvėje Kopenhagoje, tačiau 2006 m. TR4, TR5, TR6 ir TR7 buvo pristatyti platesnei auditorijai Kopenhagos baldų parodoje, kur TR7 buvo apdovanota "Publikos simpatijų" prizu.

Peržiūrėkite Tomo Rossau šviestuvus čia.


Dizaino įmonę "Normann Copenhagen" 1999 m. įkūrė Janas Andersenas ir Poulas Madsenas. Įmonė įsikūrusi Østerbro mieste Kopenhagoje ir gamina baldus, tekstilę, šviestuvus ir aksesuarus namams visame pasaulyje. Iš pradžių įmonė buvo nedidelė, vienu metu pristatydama tik kelis gaminius, tačiau po finansų krizės abu savininkai suprato, kad reikia didesnės gaminių kolekcijos, kad "Normann Copenhagen" būtų matoma.

Kolekcija apima viską nuo 2,50 eurų kainuojančių skardinių atidarytuvų iki 6000 eurų kainuojančių sofų - kiekvienas ras kažką sau. Normann taip pat pagamino daugybę šviestuvų, įskaitant Amp, Bell, Norm 69 ir Ikano, ir taip iš tiesų įtvirtino savo pozicijas dizaino pramonėje.

Raskite "Normann Copenhagen" kur.


Iki šių dienų danų dizainas sugeba stebinti ir išlikti priekyje - tiek baldų, tiek šviestuvų, tiek architektūros srityje. Prekės ženklu "Pagaminta Danijoje" galima didžiuotis - o pramonė ir toliau klesti! Tiek senieji klasikai, tiek naujieji dizaino talentai nuveikė nuostabų darbą, o ateitis atrodo šviesi. Daniškas dizainas visada buvo ir bus saugus pasirinkimas.